Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

10.09.2015

Co to jest prehistoria? - odmierzanie czasu

Kochani, witajcie w pierwszym poście! Zaczynamy od prehistorii i będę opisywać po kolei każdą epokę historyczną. Oczywiście mile widziane komentarze z informacjami, których nie podałam, chętnie uzupełnię je o coś więcej :D zaczynamy! 


1. Co to jest historia?

Oczywiście, historia to nauka o przeszłości.

2.Jakie są źródła historyczne?

Tych jest oczywiście kilka i zaraz je wymienię i krótko wyjaśnię.

a) źródła materialne - czyli takie, których można dotknąć, np. książki, monety, naczynia,
b) źródła pisane - te dzielą się jeszcze na dwa :
- aktowe (inaczej normatywne), czyli głównie akty prawne, np. uchwała, ustawa, regulamin,
- opisowe (inaczej narracyjne), są to wszystkie pozostałe ,,dzieła" pisane, np. kroniki, pamiętniki, pieśni, podręczniki.
c) źródła kartograficzne - są to, np. mapy, plany (budynku, miasta, bitwy)
d) źródła ikonograficzne, np. zdjęcia, obrazy
e) źródła statystyczne, np tabele, wykresy
f) źródła niematerialne, czyli obyczaje, obrzędy, języki.

3. Co to jest prehistoria?

Prehistoria, to okres od pojawienia się człowieka do wynalezienia pisma.

4.Epoki archeologiczne.

Epoki archeologiczne, dzielono według materiału, z którego robiono narzędzia :
a) paleolit - epoka kamienia łupanego, czyli narzędzia były robione z kamienie i nie poddawano ich żadnej obróbce. Jeśli człowiek potrzebował czegoś do obrony, to brał sobie pierwszy lepszy kamień, który znalazł.
b) neolit - epoka kamienia gładzonego, tu również narzędzia robiono z kamienia, z tą różnicą, że już były poddawane obróbce
c) epoka brązu - łatwo możemy się domyśleć, że w tej epoce, człowiek wykonywał narzędzia z brązu d) epoka żelaza - tutaj przerzucamy się na na żelazo, ponieważ jest trwalsze od brązu.

5. Epoki historyczne

Epoki historyczne mamy oczywiście trzy są to :
a) starożytność - trwa ona do roku 476, czyli do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego
b) średniowiecze - zaczyna się w roku 476, ale historycy się spierają co do daty zakończenia. Najczęściej za koniec średniowiecza uznaje się 1450 r. (wynalezienie druku), 1453 r. (upadek Konstantynopola) lub 1492 r. (odkrycie Ameryki)
c) nowożytność - trwa od daty zakończenia średniowiecza po dzień dzisiejszy.

6. Kalendarze (wszystkie daty podaję według współczesnego, ogólnie używanego kalendarza)

W ciągu wieków ludzie używali wielu różnych kalendarzy i nie sposób wymienić wszystkich. Podam najważniejsze z nich, ale jeśli znacie inne, możecie śmiało podzielić się tą wiedzą w komentarzu. Niektóre z nich nadal funkcjonują :
a) era dionizyjska - jest to pierwszy kalendarz chrześcijański, o ile dobrze pamiętam, liczy się tam lata od narodzin Chrystusa, nie jest już nigdzie używany. Jego nazwa pochodzi od imienia Dionizego Małego używało się go do XVI wieku
b) kalendarz juliański - również jest to kalendarz chrześcijański, bardzo podobny do obecnego. Jego nazwa pochodzi od imienia Juliusza Cezara. Co prawda nie był on jego twórcą, jednak został wprowadzony w jego czasach. Rosja nadal obchodzi według niego święta, mimo że używa współczesnego kalendarza
c) kalendarz gregoriański - nazwę są wziął od papieża Grzegorza. Jest to obecnie używany kalendarz. Czym różni się od juliańskiego? Najbardziej widoczną różnicą jest to, że kalendarz juliański nie uwzględnia lat przestępnych.
d) era muzułmańska - jest to kalendarz nadal używany przez muzułmanów. Zaczyna się on od ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny, czyli od 622 r.
e) kalendarz starobizantyjski - z tego co wiem nie jest już używany. Miał się zaczynać od stworzenia świata. Żyjący w tedy ludzie policzyli, że było to ok. 6,5 tys. lat p. n. e., czyli obecnie mielibyśmy ok. 8,5 tysięczny rok.
f) kalendarz żydowski - ten kalendarz, podobnie jak starobizantyjski, liczy czas od stworzenia świata, z tą różnicą, że według żydów miało to miejsce ok. 3,7 tys. lat p. n. e. Nadal jest używany przez żydów
g) kalendarz grecki - liczono w nim czas od zorganizowania pierwszych Igrzysk Olimpijskich, czyli od roku 776 p. n. e.
h) kalendarz rzymski - jego początek sięgał legendarnej daty założenia Rzymu, czyli 753 r. p. n. e.
i) kalendarz francuski rewolucyjny - to był bardzo dziwny kalendarz. Używany bardzo krótko, bo w latach 1790 - 1805. Według niego, tydzień miał 10 dni, a nazwy miesięcy były zupełnie inne niż dzisiaj, np październik nazywał się ,,gęsta mgła". Również dni miały nowe nazwy.

Ciekawostki:

*Muza zajmująca się historią nazywa się Klio.

Mam nadzieję, że podoba Wam się taka forma wpisu. Jeśli chcielibyście, abym coś zmieniła, koniecznie dajcie znać. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będą pojawiały się również mapki, tabelki i obrazki. Od razu przepraszam Was za wygląd bloga, jestem w trakcie jego dopieszczania i niedługo będzie o wiele ładniej. Do następnego wpisu! ~Marta 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz